Mit érek? Magamat vagy a vállalkozásomat pozicionálom?

Mit érek? Magamat vagy a vállalkozásomat pozicionálom?

Vallom, hogy a vállalkozás pozicionálása és önértékelésünk elválaszthatatlan egységet kell alkossanak, főleg ha szolgáltatást végzünk. Amikor egyszerre dolgozunk mindkettővel, külön-külön/egységet alkotva egyaránt, akkor vagyunk képesek hosszú távon fenntartani és működtetni a vállalkozást. Ha önmagam nem vagyok képes fejleszteni, felismerni ki vagyok, mit akarok, hova tartok, mit érek? – akkor nem tudom megfelelően pozicionálni a vállalkozást.

Te meg tudod válaszolni a kérdést: Mit érek?

Nem gondolom könnyű kérdésnek, sőt igazán nehéz. Minden pillanat, minden folyamat más és más választ szülhet. De vannak módszerek, amelyek segítségünkre lehetnek, elindítanak egy úton. Erre az útra viszont önkéntesen kell lépni, meg kell találni hozzá a belső motivációt.

Mikor saját önértékelésünket vizsgáljuk vagy a vállalkozásunk igyekszünk pozicionálni egyik sem egyszeri dolog. Ez egy folyamat; újra és újra meg kell tenni a különböző lépéseket, majd egyszer csak alapvető szokássá válik. A vállalkozói út során, a vállalkozás különböző életszakaszaiban mindig aktuális téma.

A másokkal való összehasonlítás elkerülhetetlen az önértékelés és piaci pozicionálás területein. Nem győzöm hangoztatni tanácsadások alkalmával, hogy ez csak egy támpont! Csak részben kell mások értékelése alapján önértékünket meghatároznunk. (Mikor eljutunk, arra a pontra, hogy képesek vagyunk korábbi önmagunkhoz viszonyítani az adott pillanatnyi helyzetünket, akkor egy egészen új világ és más szemléletmód tárul elénk.)

Mikor hasonlítunk, fontos hogyan dolgozzuk fel fogadóként a kapott információt, ami minősít? Egyrészt függ az alapvető pillanatnyi helyzetünktől és érzelmi állapotunktól, másrészt függ a bíráló helyzetétől, érzelmi befolyásoltságától is, az milyen hatással van ránk.

(1)A minősítését minden alkalommal kommunikáció révén kapjuk meg.

Lehetséges, hogy a kommunikáció tartalmaz valamiféle rejtett minősítést is. Ezért minden alkalommal gondoljuk végig a következőket:

  • Vajon pozitívan viszonyul-e hozzám beszélgetőtársam? (Ha igen, ezáltal javul az önértékelésem.)
  • Vajon negatívan viszonyul-e hozzám beszélgető társam? (Ha igen, romlik az önértékelésem.)

Ennek következményeképpen, a kommunikáció akkor válik gördülékenyebbé, ha egységesen figyelünk minden szereplőre és a közlendő tartalmára is.

  • Ha csak saját magamra és a tartalomra figyelek, de a fogadó személyét nem tudom figyelembe venni akkor sérülhet a kommunikáció.
  • Ha valamelyik fél érzelmileg fokozott állapotban pl. ideges, mérges nem tud a tartalomra figyelni.

Így, ha érzelmileg nem vagyunk saját magunkkal tisztában, nem tudjuk külső szemmel is értékelni a kapott vagy épp általunk átadott információkat. Legyen szó verbális vagy írott kommunikációról érdemes mindig több szempontot figyelembe venni. Mikor ilyen helyzetben találjuk magunkat és elbizonytalanodunk érdemes tanácsadóhoz fordulni, aki képes más szempontokból rávilágítani a helyzetre. Irányt mutat, hogy pillanatnyilag önértékünk meghatározása vagy a vélt gazdasági, marketing, stb. folyamatokra érdemesebb mélyebben ránézni.

Felmerült kérdéseiddel fordulhatsz nyugodt szívvel hozzám is, szívesen segítek! Ha nem gondolom magam kompetens tanácsadónak a témában, át tudlak irányítani más segítő szakemberhez, akit annak vélek a témában.

Kiscsoportos képzést választanál?
Akkor szívből ajánlom Angelika Arvayt
2025.07.23. szerdán indul a – Tudatos Kommunikáció Tanfolyam (nőknek) – Három nap, amely alatt megtanulod tudatosan használni a kommunikációdat – önmagaddal és másokkal is.

https://scc.world/training/623-tudatos-kommunikacio—
Túl hirtelen jött az ajánlat és emiatt komplikált az anyagi részt megoldani? De részt vennél Angi tanfolyamán, érzed, hogy erre van most szükséged, akkor keresd őt az info@boroszkop.com címen! Találhattok megoldást! 🙂


(1)Vera F. Birkenbihl Kommunikációs gyakorlatok 25.o.